Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Wody płodowe@pixabay.com
Płyn owodniowy to środowisko, w którym rozwija się maluszek. Do około 15. tygodnia ciąży jego źródłem jest owodnia (jedna z błon płodowych), osocze matki oraz płyny z krążenia matczyno- płodowego. Później głównym źródłem płynu owodniowego jest mocz filtrowany przez nerki płodu.
Podczas badania USG lekarz ocenia tzw. indeks AFI. Ocena ilości wód płodowych jest niezwykle istotna, gdyż pomaga wykluczyć małowodzie lub wielowodzie, a w przypadku przedwcześnie odpływającego płynu owodniowego może określić dalsze postępowanie.
Odejście wód płodowych
Jeśli odejdą ci wody płodowe, nie ma znaczenia, czy skurcze już się pojawiły. Oznacza to, że pęcherz płodowy już nie spełnia swojej funkcji i nie chroni niemowlęcia. Natychmiast jedź do szpitala. Powinnaś się tam znaleźć maksymalnie w ciągu dwóch godzin i pamiętać o godzinie, w której odeszły wody płodowe. Powinnaś także przyjrzeć się kolorowi wód płodowych. Naturalnie są one przejrzyste, barwy słomkowej. Kolor zielony świadczy o niedotlenieniu maluszka, który wydalił swoją pierwszą smółkę. Odejście wód płodowych to często początek porodu. Najbardziej naturalna sytuacja zachodzi wtedy, gdy pęcherz płodowy pęknie po 37. tygodniu ciąży. Bywa jednak tak, że wody płodowe sączą się już dużo wcześniej, a kobieta nie jest do końca pewna, czy rzeczywiście to płyn owodniowy. W aptekach można zakupić specjalne testy, które potwierdzą lub wykluczą sączenie się płynu owodniowego. Czasem zdarza się, że główka płodu mocno uciśnie na pęcherz moczowy i kobieta „bezwiednie” odda mocz myśląc, że to odeszły wody płodowe. Lekarz, by potwierdzić twoje podejrzenia, może za pomocą specjalnego płynu sprawdzić, czy rzeczywiście wydzielina zawiera wody płodowe. Podczas badania USG oceni ilość płynu owodniowego. W razie potrzeby stosuje się też amnioskopię, podczas której ginekolog wprowadza przez pochwę do szyjki macicy wziernik, za pomocą którego ogląda dolną część pęcherza płodowego. Badanie to informuje o barwie i ilości płynu owodniowego i o stanie błon płodowych.
Odejście wód płodowych jest zazwyczaj zaskoczeniem dla przyszłych rodziców. Pamiętaj jednak, że pęknięty pęcherz płodowy stanowi wrota dla bakterii i nie jest już ochroną dla dziecka. W takim przypadku powinnaś natychmiast zgłosić się do szpitala.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.